CO TO JEST KOMORA NORMOBARYCZNA?

Komora normobaryczna (nazywana też urządzeniem normobarycznym, komorą do tlenoterapii, kapsułą normobaryczną lub po prostu normobarią) to specjalistyczna konstrukcja, wewnątrz której panują specyficzne warunki atmosferyczne o ściśle określonych parametrach korzystnych dla ludzkiego organizmu. W środku hermetycznie zamkniętego pomieszczenia występuje podwyższone ciśnienie oraz zwiększona zawartość tlenu w powietrzu. Komorę tworzą przede wszystkim zbiornik, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz automatyka. Gotowy produkt przeznaczony jest do przeprowadzania cyklicznych sesji tlenoterapii o właściwościach prozdrowotnych. 

W ostatnim czasie popularność komór normobarycznych w Polsce gwałtownie wzrosła. Dosłownie z tygodnia na tydzień powiększa się grono zwolenników tlenoterapii i jej korzystnego wpływu na zdrowie. Choć sama komora normobaryczna nie jest produktem medycznym, to korzystanie z niej faktycznie może wspomóc zwalczanie wielu schorzeń, a także poprawić ogólne samopoczucie czy kondycję organizmu. Na czym polega działanie tej konstrukcji? Z czego składa się gotowa kapsuła? Na co pomaga komora normobaryczna? Jakie są przeciwskazania do rozpoczęcia tlenoterapii? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

KOMORA NORMOBARYCZNA - DZIAŁANIE

Jak zostało już wspomniane – komorę normobaryczną tworzą przede wszystkim zbiornik, zawansowana technologicznie aparatura oraz odpowiednio zaprojektowana automatyka. Pierwszy z wymienionych elementów dzieli się na dwie części: śluzę oraz tzw. komorę właściwą (docelową). Ta ostatnia jest kilkukrotnie większa od śluzy, która pełnie rolę przedsionka, w jakim dochodzi do łagodnej zmiany ciśnienia (kompresji bądź dekompresji). Osoba wchodząca do komory musi bowiem na wstępie zaadaptować się do specyficznych warunków, jakie będą panować w docelowej części zbiornika. W śluzie w ciągu kilku minut podwyższone zostaje ciśnienie (z poziomu około 1000 do 1500 hPa) oraz zawartość tlenu w powietrzu (z około 21 do 40 procent). Podczas kompresji użytkownik może odczuwać niewielki dyskomfort, np. w postaci bólu ucha. To uczucie podobne do tego, jakie towarzyszy nurkowaniu na dużych głębokościach lub lądowaniu samolotu. Objaw ten ustaje samoczynnie i może być dodatkowo łagodzony np. przez picie wody. Gdy zadane wartości zostaną osiągnięte, drzwi prowadzące do komory właściwej zwalniają się i użytkownik kapsuły może rozpocząć sesję tlenoterapii.


W komorze docelowej panują najczęściej następujące warunki:

 • temperatura powietrza wynosi od 20 do 24 stopni Celsjusza,

 • wilgotność powietrza nie przekracza poziomu 65 procent,

 • ciśnienie: 450-500 mbar,

 • zawartość wodoru w powietrzu jest mniejsza niż 1 procent,

 • zawartość dwutlenku węgla w powietrzu jest mniejsza niż 3 procent.

Podczas kompresji śluza wypełnia się powietrzem z komory docelowej. W czasie dekompresji natomiast powietrze ze śluzy wypuszczane jest na zewnątrz kapsuły. Inicjację obu tych procesów zleca się za pomocą aparatury, która dodatkowo pełni funkcję kontrolną (na bieżąco weryfikowane są bowiem wszystkie najważniejsze parametry).

 

Wnętrze komory normobarycznej, a w zasadzie zbiornika właściwego, ma formę nowoczesnej przestrzeni użytkowej – znajdują się w niej meble oraz sprzęty umożliwiające np. pracę przy komputerze czy zwykły relaks w wygodnym fotelu. Produkowane przez NormoSpace kapsuły przypominają wręcz małe mieszkania – wyposażone są dodatkowo w sypialnie, toalety, minibarki/aneksy kuchenne oraz w wysokiej jakości sprzęty audio/wideo. 

DLACZEGO TERAPIA TLENOWA W KOMORZE NORMOBARYCZNEJ JEST KORZYSTNA DLA ZDROWIA?

Panujące wewnątrz komory normobarycznej warunki atmosferyczne są optymalne dla ludzkiego organizmu. Podwyższone ciśnienie baryczne pozwala zwiększyć ilość tlenu we krwi. Jednocześnie wyższa wartość dwutlenku węgla w powietrzu wspomaga odłączanie się tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych. W ten sposób trafia najcenniejszy dla życia pierwiastek trafia do tych komórek i tkanek, w których jest najbardziej potrzebny. Większa ilość cząsteczkowego wodoru pomaga z kolei organizmowi w naturalny sposób oczyścić się z toksyn oraz szkodliwych wolnych rodników. Wewnątrz komory oddycha się idealnie czystym powietrzem, a cykliczne sesje tlenoterapii zapewniają maksymalne dotlenienie organizmu. Dodatkowo mogą doprowadzić do wzrostu liczby komórek macierzystych w organizmie. Panujące w komorze warunki działają odmładzająco, wspomagają regenerację i wypływają korzystnie na ogólną kondycję. Dzięki temu ciało może funkcjonować wydajniej i sprawniej. Korzystanie z kapsuły może w znaczący sposób poprawić komfort życia i wspomóc walkę z szeregiem dolegliwości. 
 

KOMORA NORMOBARYCZNA - NA CO POMAGA TLENOTERAPIA?

Terapie tlenowe w komorze normobarycznej mogą pomóc w walce z takimi dolegliwościami, jak:

 • alergie,

 • problemy natury dermatologicznej,

 • łuszczyca,

 • migrena,

 • nadwaga i otyłość,

 • reumatyzm,

 • cukrzyca i jej powikłania,

 • astma,

 • przewlekłe stany zapalne,

 • choroby serca.

Systematyczne korzystanie z komory normobarycznej wspomaga też rehabilitacje, spowalnia procesy starzenia się, sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Ze względu na fakt, że tlenoterapia wspomaga regenerację organizmu, polecana jest osobom zawodowo uprawiającym sport. 


Komora normobaryczna może wspomóc niwelowanie negatywnych skutków zakażenia koronawirusem. Jednym z efektów zachorowania na COVID-19 jest ogólne niedotlenienie organizmu, które powoduje przeciążenie organów oraz całościowe osłabienie. Do tego mogą pojawić się nawracające objawy w postaci problemów z oddychaniem i duszności. Sesje normobaryczne opierające się na terapii tlenowej mogą pomóc w zwalczaniu tych dolegliwości. Komora dotlenia organizm i zwiększa jego wydolność. Regularne korzystanie z tlenoterapii sprzyja tworzeniu większej liczby komórek macierzystych, które następnie biorą udział w procesach regeneracyjnych tkanek obciążonych po przebytym zakażeniu COVID-19. Już kilkanaście zabiegów wewnątrz komory może przynieść pierwsze zauważalne efekty. Organizm jest lepiej dotleniony, oczyszczony z toksyn, a to naturalnie zwiększa jego wydajność. Osoby korzystające z sesji normobarycznych cieszą się lepszym samopoczuciem i większą sprawnością.


Jednorazowa sesja w komorze normobarycznej powinna trwać około dwie godziny. Co ważne – kapsuła nie jest produktem medycznym i nie ma działania leczniczego! Wszystkie korzyści wynikające ze stosowania tlenoterapii mają charakter zdrowotny i mogą wspomagać walkę z różnego rodzaju schorzeniami lub chorobami, natomiast nie stanowią dla nich skutecznego remedium.

KOMORA NORMOBARYCZNA - PRZECIWWSKAZANIA

Terapie tlenowe w komorze normobarycznej, mimo swoich korzystnych dla zdrowia właściwości, nie są wskazane dla wszystkich. Lista przeciwwskazań dla tego rodzaju sesji prezentuje się następująco:

 • ciąża,

 • krwotok,

 • infekcje wirusowe,

 • gorączka,

 • zapalenie nerwu wzrokowego,

 • zaćma,

 • choroby uszu oraz uszkodzenia błony bębenkowej,

 • klaustrofobia,

 • infekcje górnych dróg oddechowych,

 • ciężkie choroby płuc.

JAK WYGLĄDA SESJA W KOMORZE NORMOBARYCZNEJ?

Po odpowiednim przygotowaniu się oraz przeprowadzeniu procesu kompresji w śluzie, użytkownicy komory normobarycznej mogą rozpocząć pełnoprawną sesję tlenową. Jest ona całkowicie bezbolesna. Odczucia związane z przebywaniem w warunkach podwyższonego ciśnienia są kwestią indywidualną, choć najczęściej osoby korzystające z kapsuł nie uskarżają się na żadne dolegliwości czy jakikolwiek dyskomfort. Ten pojawia się najczęściej podczas kompresji w postaci bólu ucha, który szybko przechodzi i można go łagodzić np. poprzez picie wody. Poza tym przebywanie w komorze normobarycznej nie wymaga wykonywania specjalnych czynności. W trakcie sesji można czytać, pracować na komputerze, oglądać film, rozmawiać, czy po prostu odpoczywać. Terapia polega przede wszystkim na przebywaniu w określonych, korzystnych dla ludzkiego zdrowia warunkach. Po zakończeniu sesji następuje proces dekompresji, po czym użytkownicy kapsuły mogą od razu udać się do domu czy wykonywania jakichkolwiek innych codziennych obowiązków. 
 

ILE KOSZTUJE KOMORA NORMOBARYCZNA?

Cena komory normobarycznej zawsze ustalana jest indywidualnie z klientem. Zależy ona bowiem od standardu wykończenia, wielkości, zamontowania niestandardowych komponentów, na jakich zależy szczególnie osobie zamawiającej. Jeśli chcą Państwo poznać szczegóły dotyczące wyceny poszczególnych modeli komór, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. 

NormoSpace Sp. z o.o.